1864 arkiv
Arkivet suppleres løbende med nyt materiale. Hvis du har en dagbog, breve eller erindringer fra en forfader, som deltog i krigen, så er vi meget interesseret i at modtage en kopi af materialet.
Bustrup Dam: Dansk monument for faldne 1850
ID 781. Monumentet over faldne i krigen 1848-51 er en 6,3 m høj obelisk af poleret granit stående på et fodstykke af granit med tre trin og indhegnet med 6 fag sten med 2 jernstænger.
På soklens forside står:
"Denne sten satte det danske Folk over trofaste Sønner, som hengave Livet for Fædrelandet i tidsrummet fra 1. august 1850 - 1. februar 1851".
På bagsiden står :
"Guds Fred være med Eder!".
Monumentet blev afsløret i juni 1853, hvor der bl.a. blev holdt en tale af feltpræst Erik Høyer Møller. Det er rejst over en massegrav med ca 500 faldne - danskere og slesvig-holstenere. Pladsen blev anvendt fra august 1850 og til februar 1851, da pladsen på Frederiksberg Kirkegård blev for trang. Massegraven var 20 m lang og 14 m bred og de faldne blev lagt i op til 4 lag.
Kilder:- Tekst fra "Armeens Feltprovst - at ansvarligt menneske. Erik Høyer Møller" af Boe Benthin Andersen
Historiecenter Dybbøl Banke
Trip Advisor
Åbningstider
Historiecenter Dybbøl Banke
1. april – 31. oktober
kl. 10-17
Dybbøl Mølle
Se åbningstider her
VPAC
Historiecenter Dybbøl Banke er et VPAC center. VPAC står for Videnspædagogisk Aktivitets Center, der er et statsstøttet oplevelsescenter, hvor børn og voksne får viden og indsigt i natur, historie og videnskab gennem lærerige og udfordrende aktiviteter for alle sanser. Der er 16 VPAC centre i Danmark.